Lamine Parke

Ahşap Lamine Parkeler

Lamine Parke Çeşitleri

İki ve üç katmanlı çeşitli en , boy ve kalınlıkta ağaçlardan imal edilmektedir.

Gerçek ağaçlardan yapılmış mamulün üst et kalınlığı 0,3mm ile 10mm arasında değişmektedir.Üst katman sert ağaç orta ve alt katmanlar yumuşak ağaçlar kullanılmaktadır.

Genelde Plank Lamine, 2Strip Lamine(iki parçalı), 3Strip Lamine (3 parçalı) olarak adlandırılır.

Lamine parkenin üst yüzeyi önceden 6-7 kat cilalandığı için döşeme sonrası bir işlem gerektirmez. Yüzeyde kullanılan kimyasallarla farklı görünümler elde etmek mümkündür. Bunlar uygulama şekli olarak sırasıyla

Saydam yağ Saydam cila
Renkli yağ Renkli cila
Beyazlatma
Sert mumlu yağ(hard wax oil)
Dumanlama (fumed)
Termal prosesli (ısı ile renk değiştirme)
Fiziksel görünümde farklı tekniklerle ahşaba değer katılır.

Fırçalanmış Lamine ,yakılmış Lamine ,eskitilmiş Lamine ,ham Lamine ,dişli Lamine,zımparalanmış Lamine ,gibi meşe ve diğer ağaç türlerine saymış olduğumuz özellikler katılabilir. Her biri ayrı bir güzelliktedir.

Genelde iki yada üç tabaka halinde toplam kalınlığı 10—25mm genişli 70—210mm uzunlukları da 500—2500 mm arasında değişen masif ağaç tabakalarının bir araya getirilerek preslenmesiyle elde edilen lamine parkeler ilk tabakanın adı ve görüntüsüyle isimlendirilmektedir.

En üst tabakada kullanılan ağacın mutlaka doğal ortamda büyümüş yaşlı ağaçlardan seçilmesi gerekir. Aksi taktirde suni olarak üretilen ağaçlar gevşek olacağı için ezilme ve çizilme oranı artacaktır.

Alt ve üst katlardaki ağaç tabakaların lif yönleri parke uzun kenarına paralel, orta kattaki ağaç malzemenin lif yönü parke uzun kenarına dik olarak imalat yapılır buda ahşaptaki hareketliliği engeller.

Orta tabakada dolgu malzemesi olarak süspansiyonu sağlayan ve çalışmayı engelleyen yumuşak ağaçlar , alt tabakada ise dengeyi sağlayan yumuşak soymalık ağaçlar kullanılır. Parkenin kayması ve çalışması önlenmiş olur. Orta tabakanın sağlam olması için küçük ağaç parçaları birbirine enine gelecek şekilde aralarında boşluklar oluşacak şekilde tele dizilerek monte edilir, böylece lamine edilmiş ağacın genleşmesi önlenir.

 

Orta ve alt tabaka hızlı büyüyen yumuşak ağaçlardan tercih edilir. Çam, ladin, köknar ve huş ağaçları gibi. Masif parkede olduğu gibi kenarlarına lamba ve zıvana açılmakta cilaları yürüyen bantlarda genellikle 6-7 kat su bazlı ultraviole cilalar kullanılmaktadır.

Uzun ömürlü ve doğal bir malzeme olan lamineler firmamız tarafından dünyanın çeşitli yerlerinden ithal edilerek her türden kullanıcının taleplerini karşılayacak kapasitededir.Kullanıcıya montaj ve servis hizmeti vermekteyiz.Lamine parkelerimiz son kullanıcıya üzeri en sert cila olan uv kürlenmeli lakla fabrikada cilalandıktan sonra ulaşmaktadır.Titrek zımpara ile defalarca sistre yapılabilir.Yüzer sistem yada yere yapıştırma sistemi ile uygulanabilir.

 

Sistre yapmadan tozsuz özel makine ve ekipmanıyla temizlik yaparak yeniden cila yapılabilir.

Zemin malzemeleri içinde lamine parkelerin çok özel bir yeri vardır.Mekanlara zenginlik katar dekoratör ve mimarların gözde terciğidir.

Üretimi ,montajı saklama koşulları,taşıması yerinde bekletilmesi uzmanlık gerektiren bir iştir.

Lamine parkeler formaldehit içermeyen ve leke tutmayan cilalarla üretildiğinden ahşabı yıpranmaya karşı korur,temizlenmesi kolaydır montaj sonrası kullanıma hazırdır.Elektrikli süpürge hafif nemli bezle leke varsa sirkeli olabilir temizlik için yeterlidir.

Genelde üst et kalınlığı 3,6 olan 3 strip parkeler en az 5 kere sistre yapılabilir ve aynı güzelliğini korur tabi ki bu sistreler uzmanlık gerektirir.

 

 

Kullandığımız makineler dünyanın tanınmış markası ve bu konuda en iyisi olan hummel paletli,trio 3 döner başlıklı ve titreşim makinesi ayrıca kenar almasıyla en ufak bir toz yapmadan yepyeni parkenize kavuşturuyoruz.

 

NEDEN LAMİNE PARKEYİ TERCİH EDİYORUZ?

Estetik—dayanıklı-dekoratif-masif gibi ısı ve rutubet değişimlerinden fazla etkilenmeyen-boyutsal değişimi en aza indirgenmiş-uygulama kolaylığı-uygulama süresinin kısalması-yüzeyinin önceden cilalandığı için daha pürüzsüz olması-boyutlarının değişik olması—genelde döşenecek zeminlerde şapların kalite ve düzgünlüğü göz önüne alındığında yandan yapıştırma yüzer sistem avantajı –sınıflandırılması-kalitesi-ambalaj şekillerinin düzgünlüğü-rutubet oranları hassas—kurutma kalitesi-el değmeden cilalanması-cilası önceden yapıldığı için her türlü ahşabın son halini görerek seçme şansına sahip olarak montaj yapılabilmesi-hepsini topladığımızda olumlu özelliklerden dolayı lamine parkeyi daha çok tercih ediyoruz.

LAMİNE PARKE DÖŞENMESİ

Parkeler yere yapıştırma veya yüzer sistem yanlardan yapıştırma ,kilitli ise tutkalsız birleştirme şeklinde montaj yapılır.

 

Yere yapıştırma masif parke ile aynı şekilde yapılır,yüzer sistem en hızlı ve kolay parke döşeme yöntemidir.Parkelerin lamba ve zıvanalarından birbirine yapıştırmak suretiyle zemine yerleştirilir.Kullanılan tutkal D3 normunda EN204 standartında solvent içermeyen kuruduğu zaman leke yapmayan yapışması hızlı mukavemeti yüksek tutkal olmalıdır.Uygulamada bizler hem lamba hem de zıvanaya tutkal sürerek daha iyi sonuçlar elde ediyoruz parkeler kesinlikle ara yapmıyor.

 

 

Ses izolasyonu ve dengeyi sağlamak için yere polietilen şilte kullanıyoruz.Alüminyum folyo kaplı olması terciğimizdir betonla temastaki rutubeti kesme açısından önemlidir.3—15mm sert köpük ile yaptığımız uygulamalar ses ve ısı izolasyonu bakımından güzel sonuçlar vermiştir.

Tabidir ki kalın köpükleri yere yapıştırmak gerekir.Yürürken çıkan topuk sesinin alt kata geçmesini ve odada yayılmasını önlemiş oluruz.Lamine parkeler laminat parkeler gibi ses çıkarmaz ahşap olduğu için sesi emme özelliği vardır.Lamine parke döşenmiş bir zeminde yürümek yumuşak ve rahattır.

 

Cilalı olduğu için uygulamadan 1 saat sonra oturuma hazırdır ve parkenizi çakıl,kum,kir ve sürtünmelerden korumaya çalışmalısınız.Elektrik süpürgesi hafif nemli bez ahşap koruyucu veya sirkeli temizlik için yeterlidir.Güle güle oturun.

 

 

Masif ahşap malzemelerin 3 kat çapraz döşemeli katmanlarından oluşur. Üst katmanda sert ağaç, orta ve alt katmanda  yumuşak ağaç malzemeler kullanılır. Katmanlar arası birbirine çapraz şekilde preslenerek yapıştırılmıştır. Üst yüzey 6 kat cilalı olarak satışa sunulmaktadır.

Lamine Parkenin Özellikleri;

  • Lamine Parke cilalı ve yüzeyi düzgün olarak imal edilmiştir. Döşeme sonrasında sistre cila işlemi  gerekmez.
  • Güneş ışınlarına karşı eşsiz koruma sağlar. Zamanla renk değişimi olmaz.
  • Cilası 6 kat özel Ultra Viole ciladır. Bu özellik,  çizilmelere ve ,darbelere karşı maksimum koruma sağlar.
  • Rutubete ve neme karşı dayanıklıdır.Isı farkları ve herhangi istenmeyen durumlara karşı yapısını ve görüntüsünü korur.
  • Kolayca döşenir, pratiktir, alttan ısıtmalı mekanlar için idealdir.
  • Yıllarca dayanıklılığını ve kalitesini korur.
  • Kuru veya nemli bez yardımı ile temizlik malzemeleri kullanılabilir.

        Lamine Parkenin Bakımı;Lamine parke yüzeyi silinirken  parkeye zarar verebilecek asit, selülozik esaslı maddelerden ve sert  malzemeden kaçınılmalıdır.

Lamine Parke  çeşitleri,ebatları,özellikleri ve fiyatları için bizimle irtibata geçiniz.Orpa Parke olarak Maltepe/İstanbul’da faaliyet göstermekteyiz ve Türkiye’nin heryerine Lamine Parke ve diğer ürünlerin satışını yapmaktayız.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

You have to agree to the comment policy.