Masif Parke

Parke

Masif parke, ağaçların tomruklarının kesilmesinden imal edilen uzun ömürlü bir parke çeşididir.

Kullanımı dünya tarihi ile başlayan ve devam eden ahşap ürünler,tomruk,biçilmiş kereste ve masif parkeler her dönem birinci sırada yer almıştır.Ahşabın organik bir malzeme olması çevre sorunlarına yol açmaması,üretiminde temiz enerji kullanılması,sanayi artığı olmaması,doğal ve sıcak ,estetik bir görünüme sahip olması tercih edilmesine sebep olmaktadır.

Ayrıca ahşap kolay elde edilebilen bir ürün olma sınıfından gittikçe çıkmaktadır.Küresel ısınma ile birlikte artan sel,toprak kayması,erezyon,yangınlar vs sebeblerden dolayı kesimi azalan değeri her geçen gün artan bir üründür. Ahşap ekonomik,uzun ömürlü,işlenmesi kolay dirençli,tasnif ve ayrımı gözle yapılan kimyasal maddelerden fazla etkilenmeyen,montajında tutkal,çivi,cila,vida,boya gibi malzemelere uyum sağlayan,sertlik derecesi yüksek aşınmaya karşı dirençli ,elastik,ısı iletkenliği düşük, sesi yutan ve ses izolasyonu iyi olan yürürken ses yapmayan elektriği iletmeyen gürültüleri dışarıya yansıtmayan sıcaklık farklılıklarından fazla etkilenmeyen tamir ve bakımı kolay değiştirebilen doğada her zaman yenisi bulunabilir ve bir çok kullanım yerinde tercih edilir.

Zemin döşemesinde kurutulmuş dört tarafından lamba ve zıvanası (dişi erkek kanallar)açılmış parkeler kullanılmaktadır.Bunlar estetik, akustik, sertlik, ısıya ve aşınmaya karşı dirençli elastik kolay işlemeye zımpara ve cila yapılmaya müsait kusurlu kısımlarının değiştirilmesi mümkün tamir ve bakımı kolay sesi absorbe ederken seyreltik kimyasallardan etkilenmeyen kolay bulunabilen ve ekonomik masif parkelerdir.Masif parkeler değişik boyut ve biçimlerde kullanıma sunulmaktadır.

Şu anda Orpa Orman Ürünleri olarak masif parkede en son teknolojilerle üretilmiş günümüzün yükselen trendi cilalı masif parkeleri sunmaktadır.

Cilalı masif parkelerde ürün çeşidimiz gün geçtikçe artmaktadır.Satışını yapmakta olduğumuz cilalı merbau ve meşe masif parkenin yanında ülkemizde yetişmeyen exotic (tropic) ağaçların ithalatına başlamış bulunmaktayız. Bunlar;cilalı ve cilasız olmak üzere Jatoba parke,Ipe parke,Cumaru parke,Sucupira parke,Marfim parke,Cabreuva parke,Tigerwood parke,Teak parke ve Tauari parke, Palisandır (sonokiling)parke,iroko parke,Asya ve Amerikan cevizi parke,İroko parke,Sapelli parke,Amendoim parke,Eucalipto parke ve bir çok bunlar gibi g sert ve dayanıklı ağaçlarla kalitemize kalite katma hedefinde ilerlemekteyiz.Müsterilerimize sunduğumuz geniş ürün yelpazesiyle fark yaratacağımızı düşünmekteyiz. Biz şu anda halkımızın bilinçlendiğini düşünerek masif parkenin hakettiği yeri alıcağına inanmaktayız. Masif parkelerde 6 veya 7 kat UV cila ve arka yüzündede astar son kat olarak aliminyum oksit cila bulunmaktadır bunun yanında extra olarak doğal yağlı parkelerde bulunmaktadır.

Masif parkelerin cilalı getirilmesinin sebebi ciladaki kalitenin artması ve montajda kolaylık sağlamış olmasıdır.Böylece hem zamandan ve hemde kaliteden ödün vermemiş olmaktayız. Cilalı masiflerde standart getirdiğimiz ölçüler 18/22(kalınlık) x 120/180 (genişlik) x 300–2200(uzunluk) mm olarak değişmektedir.Masif parkenin doğallığının yanı sıra kullanışı rahat ve görünümü ilgi görmektedir. Lamine parkelerde üst papellerinin sadece 3 veya 4 mm olması çok katlı olmasından dolayı kullanılan tutkalların açması alt ve üst katmanlardaki ağaçların birbirine uyum sağlamaması ileride sorun yaratmaktadır,lamine parkelerde ilerleyen zamanlarda görmüş olduğu tahribatları yok etmek amacıyla yapılan sistre ve cila en fazla 1 kez yapılabilmektedir bunun da nedeni lamine parkeler çoğunlukla yüzer sistem yapıldığından sistrede altındaki boşluklar nedeniyle hareket etmesi balans yapması kaliteyi azaltmaktadır, fakat masif parkede ürünün komple kendisinin ağaç olması bize avantaj sağlayacaktır ve böylece kullanım süresi otomatik olarak artmaktadır.Masif parkeler cilalı olarak üretildikleri zaman kenarlarında hafif bir pah olmak zorunda olması bir avantajdır.Zemindeki potlukları alabilir parkelerde tırnak yapma olayı olmaz dolaysıyla papel kalkması cila soyulması gibi olaylar yaşanmaz.

Uygun zemin ve yapıştırma şartlarını yerine getirdikten sonra en ufak bir toz çıkarmadan Alman yapımı hummel paletli zımpara ile 40—60—120 kum zımpara ile 3 kat ahşabın yüzeyini zımparaladıktan sonra 3 kafalı trio ile tekrar 80—120 kum gerekirse 150 kum zımpara ile dalgalanmaları giderdikten sonra titrek zımpara ile en ufak tozları dahi temizleyip en az 3 kat cilalama işlemi yapıyoruz .Her cila arasında titrek zımpara ile gezerek havadaki cilanın pütürleri temizleyip en güzel şekilde kullanıma sunuyoruz.

 


Masif Parkenin Uygulama Bilgileri

Satın aldığınız masif parke, modern sistemler ile kurutulmuş ahşaptan üretilmiş olmalı,döşemede ağacın cinsi,döşenecek zemin ve kullanılacak yapıştırıcı çok önemlidir.
Döşeme esnasında iyi sonuç alabilmeniz için aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekir.

Uygulama öncesinde
– Parkenizi döşetmeyi düşündüğünüz tarihten en az iki hafta önce döşenecek mekana koyunuz.

– Eğer parkeniz naylon ile ambalajlanmış ise mutlak surette ambalajından çıkartınız.
– Parke döşeme yapılacak zemin düzgünlüğünü kontrol ediniz.
– Parke döşenecek zeminin kuruluğunu kontrol ettiriniz. Zemin istenen kuruluk nispetine ulaşmadan parkenizi döşetmeyiniz.

Uygulama sırasında
– Parke uygulanacak ortam ısısının 15 °C den az olmaması tercih edilir.

– Parkenizi solvent veya poliüretan esaslı tutkal ile uygulatın. Su esaslı tutkal kullanmayınız.
– Döşeme işlemi bittikten sonra en az iki hafta beklemeden sistre ve cila işlemini yaptırmayınız.
– Bu bekleme süresinde parke yüzeyini korumak için kesinlikle naylon örtü kullanmayınız.

Parke döşeyeceğiniz şap zeminde dikkat edilmesi gereken noktalar:

Şap oldukça sıkı olarak dökülmüş ve pürüzsüz olmalıdır.

Çekiç ile şapın üzerine vurarak veya çivi benzeri ucu sivriltilmiş bir maddeyi şapın üzerine sürterek zeminin sıklığı ve
yüzey sertliği konusunda bilgi sahibi olunabilir. Bu evsafta şapı elde etmek için, şapın 400 dozdan düşük olmaması
gerekir. Dere kumundan m3 de 8 torba çimento ile karılmış olmalı.Şapın yüzeyine çekiç ile vurulduğu zaman iz kalmamalı ve çivi benzeri maddeler şapın üzerine sürtüldüğünde derin izler ve toz oluşmamalıdır.Herhangi bir nedenle şapın üzerinde kalmış alçı çimento yığınları kazınmalı.Seviye farkları olmamalı ,derin çatlaklar uygun malzeme ile doldurulmalıdır. Eğer şap aşırı derece tozlanıyorsa, tutkal uygulaması öncesinde mutlak surette bu tozlanmayı kesecek bir astar kullanılmalıdır.

Şap kalınlığı
(cm)
Sertleşme süresi
(gün)
Kuruma süresi
(gün)
Parke döşemek için azami rutubet (%) GANN higrometre
ölçeği
5 28 60 1,7 30-40
8 28 140 1,7 30-40
10 28 200 1,7 30-40

Şap yeterince dinlendirilmiş ve kuru olmalıdır.
Çimento bazlı her türlü şap en az 30 gün dinlendirilmelidir. Şap içindeki nem oranı yüzeyden en az 2-3 cm. derinliğe inerek kontrol edilmelidir. GANN tipi higrometre ile ölçüldüğünde çimento esaslı şapın azami nem değeri 30 olmalıdır. Nem oranı bu değere düşmeden kesinlikle parke uygulanmamalıdır.

Yukarıdaki tablo 400 doz şapın yaklaşık kuruma sürelerini göstermektedir. Ancak bu süreler kesinlikle bağlayıcı olmayıp, bağıl nem, mekanın ısıtılması ve havalandırılması, şapa eklenen katkı malzemeleri gibi değişik faktörlere göre değişiklikler gösterir. Şapın rutubeti istenen değerlere düşmeden parke döşenmesi gerekiyorsa mutlak surette engelleyecek kimyasal tecrit (IGROSTOP) malzemeleri kullanılmalıdır.

Şapta çatlak olmamalıdır.
Şapın kuruma süresi içinde yüzeyde oluşan küçük çatlaklar kabul edilebilir çatlaklıklardır, bunun dışında oluşan her türlü çatlak tamir edilmelidir. Bunun için öncelikle çatlaklar V şeklinde açılmalı ve sentetik reçineli katkı maddesi eklenmiş harç ile doldurulmalıdır.

Şap üzerinde aşırı seviye farkı olmamalıdır.

Parke döşenecek zemin yeterince düz, dalgasız ve kendi içinde aşırı seviye farklılıkları göstermemelidir. Düz ve uzunca bir lata ile yapılan ve aşağıdaki değerler içinde kalan seviye farklılıkları kabul edilebilir azami değerlerdir. Parke döşeme aşamasında iyi bir netice almak için, 4 metre boyuda bir alüminyum mastar ile değişik yönlerde yapılacak olan bir seviye kontrolünde hiç bir noktada 9–10 mm ‘yi aşan seviye farklılıkları görülmemelidir.

Şap fazla pürüzlü olmamalıdır. Parke döşenecek şapın aşırı derecede pürüzlü olması, aşırı bir yapıştırıcı sarfiyatına sebep olabileceği gibi, buna bağlı olarak yapışkanın kuruma süresini de uzatacaktır. Tavsiye edilen şap kalitesi “ahşap mala perdah” tabir edilen yüzeydir.

Şap temiz olmalıdır. Parke döşenmeye başlanmadan önce şapın yüzeyi iyice temizlenmelidir. Şap üzerinden herhangi bir neden ile kalmış olan alçı, çimento yığınları çelik bir ıspatula ile kazınmalıdır. Şap üzerine damlayan her türlü yağlı malzeme, boya vs… şapa nüfuz etmeden temizlenmelidir. Yapıştırma işlemine başlanmadan önce zemin nemli bir bezle silinmeli veya elektrikli süpürge ile süpürülmelidir.

Yukarıda belirtilen hususların kontrolü basit araçlar ile sağlanılabilir. Nem oranının higrometre ile tespit edilmesi dışındaki tüm diğer kontroller parkeyi döşeyecek olan ustanın bilgi ve tecrübesine bağlıdır.

Masif boy ve parkelerde zemin hazırlığı
Boy parkelerin uygulanması düşünülen mekanlarda zemin hazırlığı son derece önemlidir. Yüksek kaliteli şap dışında, uzun boy parkeler için tercih edilen zemin hazırlıkları aşağıda belirtilmiştir.

– Şapın arasına kadron yerleştirmek,
– Talaşlı şap dökmek
– Şap veya kaba beton üzerinde MDF, sunta, kontra tabla yerleştirmek,
– Şap veya kaba beton üzerine ahşap konstrüksiyon hazırlamak,

Yukarıdaki seçenekler arasında şapın arasına kadron yerleştirmek metodu seçilecek ise aşağıdaki ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir. 

– Kadronlar 25-30 cm. aralıklar ile dizilmelidir.
– Bu mesafe kullanılacak olan parkenin uzunluğuna göre değişebilir.
– Kadronlar, parke döşeme yönüyle 90 °C açı yapacak şeklinde olmalıdır.
– Dökülecek olan şap ile kadronlar mutlaka aynı seviyede olmalıdır.
– Dökülecek şap en az 3-4 cm kalınlıkta olmalıdır.
– Kadronlar mümkünse düz lata yerine eşkenar yamuk (trapez) profili olmalıdır.
– Kadronlar için tercih edilen ağaçlar mümkün olduğunca kuru çam veya kestanedir.

Parke döşenecek ortamda olması gerekenler

– Kullanılacak olan parkenin nem oranı % 8-12 arasında olmalıdır.

– Tüm su tesisatı gözden geçirilmeli, herhangi bir nedenden dolayı meydana gelen su sızıntıları mutlak surette giderilmelidir. Ahşabın en büyük düşmanı nem ve doğrudan su temasıdır.

– Seçilen zemin tipi her ne olursa olsun mutlak surette zeminin seviyesi her noktada aynı olmalıdır.

– Parke döşenecek ortamın ısısının 15 °C civarında olması, tutkalın daha kolay ve kısa sürede donması için tercih nedenidir.Mecbur kalmadıkça 10 C altında döşeme yapılmamalı bağıl nem%60—70 olmalı oda sıcaklığı 20 C en uygun ortamdır.

– Boya son katı dışında herhangi bir tamirat, alçı, sıva, vb… gibi inşaat ve dekorasyon işleminin kalmaması sağlanmalıdır.

– Parke döşenecek mekanın tüm doğramaları ve pencere camları takılı olmalıdır.

– Parke uygulanacak zemin şap esaslı ise, şap en az 3 cm, kalınlığında ve kuru olmalıdır. Şapın kuruluğu konusunda endişeniz varsa higrometre ile şap nemini ölçtürünüz. Şapın sertleşmesi birkaç gün içinde gerçekleşir ancak üzerine doğrudan parke uygulanabilecek kuruluğa ulaşması için mevsim şartlarına ve diğer faktörlere bağlı olarak en az 30-45 güne ihtiyaç vardır. İyi kurumayan bir şapın üzerine uygulanan parke kısa sürede şaptaki nemi emer ve bunun sonucunda şişer.

– Masif parkelerin ortam rutubetine gelmesi için, döşenecek mekana döşeme işlemi başlamadan en az 10-15 gün önce konmalı ve eğer naylon ambalaj içinde iseler ambalaj birkaç yerden yırtılmalıdır.

-Zemine tozu önlemek ve tutkalın iyi yapışması için astar sürülmelidir.

-Tutkal dolgu malzemesi değildir fazla tutkal kullanarak zemini düzeltmeye gitmemelidir çünkü fazla kalın tutkal kurumayı yapışmayı geciktirdiği için sorun olmaktadır.

-Bazen tutkal ile sistre tozu karıştırıp yada tutkal ile cam yünü karıştırıp ince bir tabaka elde ederek zemindeki çatlak ve seviye farklarını dengelemeye çalışmaktayız tabi ki zeminin durumuna göre.

– En az 2 gün sonra döşemeye geçmeli ve taraklı tutkal malası kullanılmalıdır.

-Parke kalınlıklarında değişiklik ve başlarında düşüklük varsa döşeme esnasında bunlar ayrılmalıdır zımparalama miktarını artırdığı için zorluk çıkarırlar.

-Parkeler çok kuru ise %6-8 masif ve mozaik ve rabıta parkelerde döşeme yapılırken 1-2 m2döşedikten sonra suyu iyice sıkılmış büyükçe bir süngerle silinerek nemlendirilmelidir.

-Bu nem parkeye çalışma alanı katacak böylece kabarma önlenmiş olacak,kestane ve çam da gerekmeyebilir kayın , sapelli ve gül için aynı şey söylenemez.

-Parke döşedikten sonra kenar kesimlerini balıksırtı döşeme ise 2 hafta sonraya bırakarak genleşmeleri göz önünde bulundurarak yapmakta fayda vardır.

Eski parkeler ve kullanılmış zeminler

-Daha önce kullanılmış döşemeler fayans,karo,mozaik,mermer sert temiz beton ve benzeri şeklinde ise yüzeyleri deterjanla temizlenerek iki bileşimli poliürethan tutkalla yapıştırılır.

-Zeminde eski parkeleriniz varsa ve içinde böcek yeniği varsa önce bundan kurtulmak için ilaçlama yapıp 2 hafta beklenmelidir.

-Eski parkelerin yüzündeki cila sökülerek ham ağacın üstüne yenisi yapıştırılır.

-Eski parkeler gerçekten kötü durumda ise önce reçineli yapıştırıcı kullanılarak ince bir sunta veya kontra yapıştırılır üzerine parke döşenir.

-Eski parkelerinize su basmış ve kurumuş ise zeminden ayrıldıkları için tekrar bir araya geldiklerinde zemine yapışmamış boşta olacaklardır,buda altı boşaldığı için yürürken ses yapacaktır.Bu tip parkeler yeniden sistre yapmaya elverişli değildir sökülüp tekrar zemine yapıştırılmalıdır. Üzerlerine lamine veya laminat parke yüzer sistem yapılır parke iyi durumda ise sistre ile geri kazanılır.

– Parke ve döşeme işlemi bittikten sonra en az 2-3 haftalık bir süre sonra sistre ve cilalamaya başlanmalı. Unutmayın ki ahşap yaşayan bir malzemedir ve uygulandığı ortamın nemine, ısısına göre az da olsa bazı ufak hareketlenmeler gösterebilir.

-Sistre ve cila işlemi, parke döşeme işleminden hemen sonra yapılırsa parkenin gözenekleri zımpara tozu ve cila ile kapanacağından ağaç, ortamın ısı ve nemine daha uzun sürede uyum sağlayacak ve eğer ortam nemi parke neminden fazla ise muhtemelen parke yüzeyinde küçük içbükey toplanmalar olacaktır.

Yerden ısıtmalı zeminlerde masif parke uygulaması:

Masif parke yakın geçmişe kadar bazı kalitesiz ve standart dışı imalatlar yüzünden genellikle sorunlu bir malzeme olarak tanınmış ve bundan dolayı uygulamada pek fazla rağbet görmemiştir. Son zamanlarda ise, özellikle ithal lamine parkelerin tüketiciye tanıtılmasından sonra yerden ısıtmalı sistemlerde masif parkenin kesinlikle uygulanmaması gerektiği yönünde yanlış ve haksız bir düşünce oluşturulmuştur.

Uygun ortam ve şartlar sağlandığında sorunlar yok olmaktadır.

Yerden ısıtmalı sistemlerde serpantinler içinde dolaşan sıcak suyun ulaşabileceği ısı teorik olarak azami 60 °C civarındadır. Bu ısı, serpantinleri çevreleyen koruyucu şap tabakasına 45 °C dolayında aktarılır. Şaptaki bu ısı ise, üzerinde yürüyen taban malzemesine, malzemenin cinsine göre ve ulaşılmak istenen ortam ısısına bağlı olarak 24 °C ile 30 °C arasında aktarılır.

Parkede kaliteyi etkileyen en önemli faktör, ahşabın kuruluk derecesidir. Parke imalatı için kullanılan ahşap mutlak surette önce açık havada bekletilip, hava kurusu tabir edilen kuruluğa getirildikten sonra kurutma fırınlarında rutubeti %7 -10 mertebesine düşünceye kadar suni olarak kurutulmalıdır. Kurutma fırınlarındaki süreç içinde, parke taslaklarına uygulanan ısı 70 °C’ ye kadar çıkar. Bu işlem sırasında kurutmadan dolayı ahşapta meydana gelen dönme, çatlama vb… gibi arızalar fire olarak ayrıldıktan sonra, geriye kalan sağlam parçalar parke imalatına verilir.

Diğer bir ifade ile parke yapımında kullanılan ham malzeme , yerden ısıtmalı sistemde maruz kalabileceği ısının çok üstünde bir ısıda kurutulur

Parke imalatına geçilmeden öncede %7 mertebesinde kurutulan ahşap, mevsim şartlarına ve ahşabın cinsine bağlı olarak 10-20 gün civarında tekrar ortam rutubetine gelmesi için dinlendirilir. Bu dinlendirme süreci sırasında ham ahşap denge rutubetine ulaşır ve daha sonra harici bir suni rutubetlenme olmadığı sürece, herhangi bir şekil bozukluğuna uğramadan ortamın +/- rutubetine uyum sağlar.

Kaldı ki, pencere kenarı veya balkon kenarı gibi parkenin doğrudan güneş ışığına açık olduğu yerlerde, parke yüzeyinde oluşan ısı yaz aylarında rahatlıkla 30 °C – 45 °C’ lere ulaşır. Sonuç olarak parkenin çalışması ile, söz konusu parkenin döşendiği ortamın hangi metotla ısıtıldığı arasında doğrudan bir ilişki kurmak ve yerden ısıtmalı zeminlerde masif parkenin kullanılmaması hükmüne varmak doğru değildir. Ancak uygulama öncesi ve sonrasında bazı hususlara dikkat etmek gerekir ki, bu hususlar sadece masif parkeler için gerekli olmayıp, iyi bir netice alınabilmesi için lamine ve laminat parke uygulamasında da dikkate alınmalıdır

Dikkat edilmesi gereken hususların başında serpantinler ile şap tabakasının yüzeyi arasında en az 3 cm.’lik bir kalınlığı olmasıdır. Bu kalınlığın altındaki şap, yerden ısıtma olsun veya olmasın sağlıklı bir netice vermez. Koruyucu şap kuruduktan sonra, parke uygulamasına geçmeden önce yerden ısıtma sistemini çalıştırmakta büyük fayda vardır. Bunun neticesinde şap tamamen kuruyacak ve ayrıca şap yüzeyinde oluşabilecek büyük çatlamalar tespit edilecektir. Şap üzerindeki yüzeysel çatlamalar büyük boyutlara ulaşmış ve zeminden koparak oynamalara sebep verecek hale gelmiş ise mutlak surette gerekli tamirat yapılmalıdır. Şap yüzeyinde oluşması muhtemel yüzey çatlamalarını asgariye indirmek için tavsiye edilen usul, yerden ısıtma istemi içindeki suyu 35 °C civarında ısıtarak şap rutubetini kontrollü bir şekilde istenen seviyeye indirmek gerekir

Bu işlem bittikten sonra ısıtma kapatılıp şap, 2-3 gün dinlendirilmelidir. Parke döşeme işlemi bittikten sonra sistem bir kez daha çalıştırılmalı ve ısı günde 3-5 °C arttırılarak ulaşılması amaçlanan azami ısıya getirilmelidir. Sistre ve cila işlemi ise bu süreçten sonra yapılmalıdır.

Parkenin döşenmesi esnasında dikkat edilmesi gereken diğer önemli esas ise kullanılacak olan tutkalın mutlak olarak yerden ısıtmalı sisteme uygun bir tutkal olmasıdır. Tavsiye edilen tutkal iki bileşimli poliüretan tutkal olup, su esaslı tutkal kesinlikle kullanılmamalıdır.

AVRUPA PARKE ÜRETİCİLERİ FEDERASYONUNUN (FEP)
Yerden ısıtmalı zeminlerde parke uygulaması için tavsiyeleri:

Parke yer döşemeleri yerden ısıtmalı zeminlerde kullanılmak için ideal malzemelerdir. Hem yere yapıştırılmalı masif, hem de yüzer sistem lamine biçimindeki uygulamaların ikisi de mümkündür. Yüzer sistemin uygulandığı durumlarda ısı kaybının daha fazla olacağı kabul edilmelidir. Her iki uygulama durumunda da aşağıdaki kurallara ve imalatçı uyarılarına uyulmalıdır.

1- Sadece sağlık ile ilgili nedenler göz önüne alındığında bile, yüzeydeki azami ısı 26 °C – 27 °C’yi geçmemelidir. (Azami 30 °C)
2- Yere yapıştırılarak uygulanan parkelerde sıcak su boruları (serpantinler ) üzerine asgari 30 mm kalınlığında şap dökülmelidir.
3- Diğer zemin kaplama malzemelerinde de yapılması gerektiği gibi, şap nihai sertliğe ulaştıktan sonra, ısıtma sistemi 14 gün süre ile en azından yarı kapasitede çalıştırılmalıdır. Parke döşenmeden 1-2 gün önce yerden ısıtma sistemi kapatılmalı ve parke döşeme işleminin bitmesini takiben ısıtma tekrar devreye sokularak ısı 3-4 gün içinde kademeli olarak yükseltilmelidir. bu önlem kalıntı nemin atılarak parkeye hasar vermesini önler.
4- Parke döşemeye başlanırken şapın nemi 1.5 (GANN 30)’dan fazla olmamalıdır.
5- Yapıştırmada yüksek kaliteli PVA tutkal kullanılmalıdır.
6- Parke döşenecek odanın bağıl neminin normal değerlerde olmasına dikkat edilmelidir. (%50-60). Bu husus parkelerin birleşmesinin doğallığı için gerekli olduğu kadar, insan sağlığı açısından da dikkate alınmalıdır.

 

-sistre ve cilalama

-Masif veya mozaik parkelerin dayanımlarını artırmak ve güzelleştirmek için döşemeden 10-15 gün sonra üst yüzeye sistre işlemi uygulanır.

-Zımparalama ağacın cinsine ve döşeme şekline göre belli yönlerde ve değişik zımpara kalınlıkları kullanarak yapılır.

-İlk zımpara genelde 40 kum-60-80-100-120-180 kum sırasıyla tercih edilerek en az 3 kez daha ince zımpara kullanılarak yapılır.Kullanmakta olduğumuz zımpara makineleri son sistem olup en ufak toz yapmayan paletli makinelerdir,zımparalama sonrasında trio dediğimiz üç kafalı makine ile tekrar parkelerin üzerindeki çizik,balans ve pütürleri alınmaktadır.

-Çıkan tozlarla dolgu macunu yapılır tekrar trio ile bunların fazlası temizlenir,son olarak titrek makine ile ağacın yüzeyi iyice parlatılarak renk yapılacaksa renk vurulur uygun kök boyalar tercih edilmelidir daha sonra su bazlı yada solvent bazlı cilalarla en az 3 kat cilalanır.Her cila arsında tekrar titrek makine ile yüzey parlatılır ve tozundan arındırılarak en ince pürüzsüz halini aldırılır. İki gün sora kullanılmaya hazırdır.

Uygulama esnasında veya sonrasında meydana gelebilecek en büyük sorun masif parkenin yapıştırıldığı zeminden ayrılması ve şişmesidir. Parkenin yerden ayrılması veya şişmesinin genelde tek bir nedeni vardır.

Ancak bazı zamanlar parkeyi uygulayan ustanın belli başlı şartları yerine getirmemesi, zeminin istenen özelliklere sahip olmaması veya ustanın işi çabuk bitirmek için acele edilmesi arzu edilmeyen bu arızanın meydana gelmesine sebep olur. Parkenin yapıştırıldığı zeminden ayrılması veya şişmesine sebep olan belli başlı faktörler şunlardır;

– Parkenin aşırı derecede kurutulmuş olması.
– Kullanılan tutkalın çok beklemiş olması.
– Zeminin zayıf ve kalitesiz olması.
– Zeminin yeterince temiz olmaması.
– Zeminin aşırı nemli olması.

-Parkenin yerden ayrılması veya şişmesi, tutkalın kuruması ve priz yapması sırasında olabileceği gibi parkenin üzerine uygulanan cilanın kuruması ve sertleşmesi esnasında da olabilir. -Eğer şişme veya zeminden ayrılma döşeme işlemini takip eden ilk 10 saat içinde oluşmuş ise bunun tek nedeni parkenin aşırı bir nem emmiş olmasıdır. Bu nemin nedeni şapın iyi kurumaması veya gereğinden fazla hatalı tutkal kullanılması olabilir.

-Parkenin aşırı derecede kurutulmuş olması da bu süreci hızlandırabilir. Döşenecek olan parkenin nemi % 8-12 arasında olmalıdır. Eğer parkenin nem oranı bu yüzdelerinden çok altında ise, parkenin zemindeki veya tutkaldaki nemi emmesi, tutkalın kuruma ve priz yapma süresinden çok daha hızlı olacak ve doğal olarak parke zeminden ayrılacaktır. Tutkaldan kaynaklanan problemleri önlemek için (özellikle uzun boy parkeler için) mutlak surette poliüretan esaslı tutkal kullanılması tavsiye edilir. Su bazlı tutkal kullanılan uygulamalarda (sadece kısa boy parkeler için tavsiye edilir gene de kullanmamakta fayda vardır ) gereğinden fazla miktarlarda tutkal kullanımı parkenin altına su dökmek ile eşdeğerdedir. —–Parke döşemesi sırasında su bazlı tutkal sarfiyatlarının 600-800 gram/m²’yi geçmemesi gerekir. Tutkal hiçbir zaman şap bozukluklarını gideren bir dolgu malzemesi olarak kullanılmalıdır.Şap bozuksa bunu tutkal doldurur demek yanlış bir kanıdır,tefsiye şapı bunun içindir.

-Parkenin zeminden ayrılması veya şişmesi cilalama işleminden hemen sonra meydana gelmiş ise bunun nedeni zemin şapının dozajında dökülmemiş olması, sapın yeterince temiz olmaması veya kullanılan tutkalın gereğinden fazla bekletilmiş olmasıdır. –Bekletilen tutkal yüzeysel olarak sertleşmeye başlar ve üzerinde yapışma işlemini engelleyen kuru bir tabaka oluşur. —-Cila işlemi, parkenin üzerinde oldukça önemli bir gerilime sebep olacaktır. Dolayısı ile kötü bir zemin veya bekletilmiş tutkal ile uygulanan parke zemine gerektiği gibi yapışmayacak ve cila işleminin sebep olduğu aşırı gerilim nedeni ile zeminden ayrılabilecektir.

Poliüretan esaslı tutkalda dikkat edilecek hususlar:

Poliüretan esaslı tutkallar ile su veya solvent esaslı tutkallar arasında en önemli fark, malzemelerin kap ömrüdür. Su veya solvent esaslı tutkallarda, ambalaj açılıp tutkalın zemine tatbikinden sonra kuruma süreci başlar. zemine tatbik edilen tutkalın yüzeyinde oluşan kabuk, üzerine parke tatbik edildiği zaman patlayarak tutkal açığa çıkar. Ancak 2 bileşimli poliüretan esaslı tutkallarda, karışım yapıldıktan sonra süreci tutkalın tüm kütlesinde aynı anda başlar. Karışım yapıldıktan sonra kap ömrü kısa olan tutkallar zemine tatbik edildiğinde eğer üzerine parke yapıştırma işlemi geciktirilir veya tutkal kabında fazla bekletilirse tutkal kesinlikle işlevini yerine getiremez.

Bilgi için 0216 305 5990