Teak (Tik) Decking

Burma Teak Decking

TEAK AĞACI DECK

Orpa Orman Ürünleri olarak Teak ağacını Anavatanı olan Myanmar-Burma‘dan tomruk,kereste halinde getirmekteyiz.Ürün ölçü ve ebatlarını fabrikamızda isteğe bağlı olarak üretiyoruz. Tik ağacının en önemli özelliği; her türlü hava koşullarına dayanabilen, zamanın yıpratamadığı bir ağaç olmasıdır. Yalnız Uzakdoğu’da Burma (Myanmar) ve Endonezya’da yetişir. Günümüzde de suya, neme ve her türlü iklim koşuluna karşı dayanıklı olması sebebi ile bahçe mobilyalarından ve gemi güverte yapımında öncelikli olarak tercih edilmektedir.Teak ağacı cephe,bahçe,havuz kenarı,balkon,duş zeminleri,dış cephe kaplama döşemelerde,bahçe mobilyaları imalatında özellikle gemi-güverte yapımında en çok tercih edilen dünyanın en çok kullanılan ağacıdır.

 

BİLİMSEL ADI: Tectona grandis

DİĞER ADI VE TÜRÜ: Burma Teak ,Djat,i Genuine Teak ,Gia Thi, Jati Sak Kyun, Mai Sak, Pahi ,Rosawa ,Sagwan, Tadi, Teca ,Teck ,Tegina ,Tik ,Tsik

YETİŞTİĞİ YER: Myanmar Burma–Endonezya jawa–Hindistan

 

Tüm hava koşullarına dayanabilen, zamanın yıpratamadığı bir ağaçtır. Özelliklerinden dolayı ağaçların en değerlisi olarak nitelenir. Nadir bulunur; çünkü teak (tik) ağacı yalnız Uzakdoğu’da Burma (Myanmar) ve Endonezya da yetişir, az miktarda komşu ülkelerde de bulunur. Burma dan kereste ve tomruk, Endonezya dan mamul mobilya (Teak bahçe mobilyası ve Colonial teak- iç mekan mobilyası) olarak ihraç edilir. Endonezya’daki teak ormanları devlet tarafından işletilir. Kaliteli üretim için ilk önce doğru malzeme ve araç gereç gerekmektedir.Teak ağacını ve ürün kalitesini temelde iki gruba ayırabiliriz.

Birinci gruptakiler devlet kontrolünde satılan ağaçlardır. Bu ağaçlar belli bir çap ve yaşa gelince kesilir. Bu nedenle mobilya üretmek üzere devlet kontrolünde kesilen ağaçların yerine mutlaka yenileri dikilir. Üretim için tam donanımlı fabrikalar kullanılır, bu işletmelerin devletten yıllık ihtiyaçları kadar istihkakları vardır. Ağaçlar fırın kurutmaya tabi tutulduktan sonar işlenir. Hassas makineler ile standartlaşmış yüksek kaliteli ürünler üretilir. Bunlarla birlikte kaliteli ürün için kusursuz dizayn ve temiz bir işçilik gerekmektedir. Teak bahçe mobilyaları natürel olarak kullanıldığından montaj öncesi ve sonrası zımpara ile temizleme özenle yapılmalıdır.

İkinci grup teak(tik) ağaçları ise şahısların arazisinden kestikleri (local) genç ağaçlardır, devletin kontrolü dışındadır. Bu ürünler atölyelerde yetersiz makinelerle üretildiğinde el veya 50% makine yapımı diye adlandırılır. Dünyadaki tik bahçe mobilyası üretiminin yarıdan fazlası bu gruba girer, birinci gruba göre ortalama 50% daha ucuzdur. Fırın kurutma yapılmadığından üründe açma, çalışma ve deformasyon olma riski yüksektir. Ucuz ürün oluşundan işçilik kalitesi düşüktür.

 

DIŞ GÖRÜNÜM: Kabuk altı beyaz solgun sarı iken öz odunu koyu altın kahve, koyu altın sarı ve çikolata kahve rengindedir.Bazen de tik ağacının dış odunu gri, iç odunu sarımsı açık kahverengidir. İç odunu, açık havada kendiliğinden koyulaşır, koyu kahverengi olur. Tik bazen dalgalı damarlıdır, işlenmemiş halde dokusu düzgündür ve doğal yağlı kaygan parlak yüzeyi vardır.Tik parıltılı şahane bir ağaçtır.Açık havada rengi kendiliğinden koyu kahverengine döner.Göbek odunludur. Dış odunu dardır. İlkbahar dokusundaki gözenekleri iri, tek sıralı çember biçimindedir. Sonbahar dokusundaki gözenekleri orta büyüklükte ve dağınık düzendedir. Kesit yüzeylerindeki gözenekleri iri ve belirlidir. Öz ışınları görünür. Yağlı bir yapısı vardır. Damarları genellikle aynı renkli çizgilerden oluşur.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER:Teak—Tik çürümeye bozulmaya ve hastalıklara karşı yüksek dirençlidir.Özellikle böceklere karşı daha dirençlidir. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından kolay yıkımlanmaz. Tik parkeyi, yağlı olarak saklamak böceklere karşı doğal koruyucu görevi görür. Taze iken kesildiğinde kokusu vardır.yağlı olduğundan sürtünme altında düzgün kalır . Bu türün kurutması uzun zaman alır. Her türlü hava koşullarına dayana bilen zamanla yarışan bir ağaçtır. Sert ve sıkı yapılıdır. Esnek bir ağaçtır. Kolay yarılır. Vurulma, ezilme, sürtünme gibi fizik etkilere karşı dayanımı iyidir. İşlenen yüzey temiz görüntü verir. Aletlerin kesici ağızlarını çabuk köreltir. Tornaya iyi gelir. Az çeker. Çabuk kamburlaşır. Suyu adeta iter. İşlenirken çıkan tozlar sağlığa zararlıdır. İyi boyanmaz, zor verniklenir. Tik yağı sürmekte fayda vardır.

SERTLİK JANKA: 1000 Teak biraz sert ve dayanıklıdır. Sertliği Brezilya kirazı ile Siyah walnut arasındadır. %40 douglas Fir den sert %31 şeker akça ağaçtan yumuşak kabaca sert akça ağaçtan %69 daha yumuşaktır. Hava kurusu özgül ağırlığı, yaklaşık 0.66 gr/cm3 tür.

UYGULAMA: Teak – tik’i bazen testere ile kesmek zordur. El aletlerinde donuklaşabilir. Çivilemesi iyidir fakat önceden delerek çivi ve vidalama önerilir. Kolay yapıştırıcı tutar. Zımpara yapmakta kolaydır. Boyarken önce biraz çözücülü karışım hazırlamak gerekir. Doğal yağını korumak için kendi yağından sürmek daha iyi olur. Kolay lekelenebilir.

KULLANILDIĞI YERLER: Teak parkede, mobilyada, bina iç dekorasyonda, masa yapımında ve kano yapımında kullanılır.Tik parkede ve dış mekanda en uyumlu ağaçlardandır,tekne güvertelerinde ve kare kare ve boy olarak bahçede kullanılır ayrıca havuz kenarlarında sıkça kullanılmaktadır.Üstün dayanımlı olmasından dolayı hem yapı kerestesi olarak hem de mobilya marangozluğunda geniş bir kullanıma sahiptir. Yapıların dış ve iç bölümlerinde, pencere, kapı, duvar kaplaması yapımında, gemicilikte ve fıçıcılıkta kullanılır. Mobilya üretiminde masif ve kaplama olarak değerlendirilir.Bahçe Deck,deck bahçe,cephe deck,deck cephe,havuz kenarları,dış mekan cafe’ler,dış zemin ile alakalı bir çok yerde kullanılır.Teak Deck-decking uzman kişilerin vazgeçilmez dış mekan zemin ve cephe kaplamasıdır.

UYGULAMA ve BAKIMI:Teak ağacı doğal olarak yağlı bir ağaçtır, naturel kullanıldığından (hava koşullarından) zamanla eksilen yüzeysel yağları tamamlamak için senede 1-2 defa tik  yağı (teak oil) ile yağlamak gerekir. Kış ortamında kaldığı zaman gri bir renk oluşur, bu doğal bir süreçtir, özel bir bakım ve yağlama ile ilk haline geri döner. Kış ortamında kalmayan ürünlerde özel bir bakıma gerek yoktur. Ahşap bahçe mobilyaları grubunda yer alan ürünlerde kullanılan ağaçlar çok çeşitlidir. Bunların arasında en dayanıklı olanı sudan etkilenmeme özelliği ile dikkat çeken tik ağacıdır. Bu özelliği nedeni ile gemi ve tekne yapımında da kullanılan ağaç, sert hava koşullarından kesinlikle etkilenmez. Teak ağacı bakımı için yeni çözümü Teak Yağı, doğal yağların bir karışımı olarak hazırlanmıştır. Bahçe parkesi, dek, yüzme havuzu kenarlıkları, banklar, bahçe mobilyaları, tekne güverteleri gibi yoğun olarak suya maruz kalan ve dış ortamlarda kullanılan ahşapların kolay ve hızlı bakımı için tasarlanmıştır. Mumlu yapısı sayesinde yarattığı yüzey ile su geçrmezlik katsayısını yükseltmek suretiyle ahşabın suya karşı korunmasını sağlarken, ömrünü uzatır.

Uygulama için fırça ile temiz ve kuru bir bez yeterli olmaktadır. Önce ilk kat yağ fırça ile yüzeye sürülür. Yaklaşık bir dakika sonra fırça ile sürülen yağın üzerinden temiz bez ile tekrar bir geçmekte fayda vardır. Bu yolla yağın yüzeye eşit oranda yayılması, dolayısıyla eşit oranda emilme sağlanır. Bu işlem sırasında sürülen katın çok kalın olmamasına özen göstermenizde fayda vardır. İkinci katı uygulamak için bir gün beklenir. Genellikle tek kat uygulama yeterlidir. Ancak yüksek emiciliği olan ahşaplarda ve zorlu hava koşullarına maruz kalan yerlerde ikinci kat sürülmesi önemle tavsiye edilir. Ortalama 20°C ısıda ve yeterli hava akımı bulunan ortamlarda Tik yağı 4 saat içinde dokunma kuruluğuna ulaşır. 2. Katın uygulanabilmesi için en az 16 saat beklenmelidir. Teak ağacı’nın bakımı, ahşabın maruz kaldığı şartlara göre 1 ila 2 yılda bir yapılmalıdır.Yağmurlu veya çok sıcak günlerde uygulama yapmayınız.Uygulamadan once zemini toza karşı nemli bir bezel iyice temizlenir.Eğer uygulanacak zeminde zımparalama işlemi gerekiyorsa 150-180 no. zımpara kullanmanız tavsiye edilir.Yeni ahşaplara yapılacak uygulamalardan once, ahşabın mutlaka 150-180 no. zımpara ile zımparalanması tavsiye edilir.

Tik ağacı kerestelerden size özel olarak istediğiniz alanlara uygun ölçülerde üretim yapılmaktadır.Özellikle Teak(Tik) ağacını görmeden dokunmadan ürün alımı yapmayınız.Bu değerli ve pahalı ağaç dünyanın en iyi ağaçları içerisindedir.Bu ürün belgeli olmalıdır.Plantasyon ürünler ile karıştırılmamalıdır.Lütfen daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

Detaylar için 0216 305 59 90

 

 

FEQ SINIFLANDIRMASI
SERİ No. Özellikleri Fotoğraflar Açıklamalar
1 Çeyrek Kesim Kereste ilk önce çeyrek kesim ile 4 parçaya bölünür ve büyüme halkalarının dikine doğru kesilir. Damarlı yüzeye baktığımızda, yıllık büyüme halkalarının her biri 90 derece olacak. Çeyrek kesilmiş kereste yumuşak ağaçlarda dikey yüzey veya köşe yüzey olarak adlandırılır. Tercih edilen kalite
2 Yerı Çeyrek Kesim Çeyrek kesime benzer, aynı avantajlara ve sınırlamalara sahiptir. Bu biçme yöntemi dikey yüzeye göre biçilmeyi vurguluyor ve pullanmayı en aza indirgemeye yarar. Pullanmaya etki eden, kesme açısı hafifçe değiştirildi böylece modüler ışınlara paralel daha az kesim yapılır. Yarı çeyrek kesim neredeyse sıfır pullanmayla kesime müsaade ediyor. Tercih edilen kalite
3 Düz kesim Tomruk dairesine teğet kesimler ve kalan kesimlerde ilk yapılan işleme paralel olarak yapılır. Bu biçme işlemine düz kesim denir. Genel kabul edilen kalite
4 Hareli damar Kerestenin yüzeyindeki kaba görünüm büyümedeki belirli anormalliklerden kaynaklanmaktadır. Genel kabul edilen kalite
5 Dalgalı Damar aslında hareli damara benzer ama aynı karakterde değildir. WG-1, WG-2, WG-3 = genel kabul eilen kaliteWG-4, WG-5 = genel kabul eilen kalite
6 Kırmızı yüzey ağacın liflerindeki bozukluk oluklu yüzey ve dalgalanmaya benzer figürler oluşmasını sağlar. FL-1, FL-2, FL-3 = genel kabul edilen kalite FL-4, FL-5, FL-6, FL-7 = müzakere ile kabul edilebilir kalite
7 Sound Knot Sound Knot ağacın yüzeyine sıkıca eklemli olduğu için diğer taraflar gibi sert hatta daha sert olduğu için çürüme belirtisi göstermez.   genel kabul eilen kalite
8 Spike Knot dalın gövdeden dışarı çıkmaya çalışan bir bölümüdür fakat dışarı çıkmaz ve gövdede kalır   genel kabul edilen kalite
9 Dead Knot Ölü budak ağacın diğer taraflarına göre daha yumuşak olduğu için çürük veya çürümeye sebep olabilir. Eğer çürük ileri derecedeyse düşüp delik oluşmasına neden olabilir.   Genelde kabul edilmeyen kalite
10 Su lekesi Barınak, sundurma dışında bırakılan ağaçlar sudan, nemden, güneşten ve rüzgardan etkilenerek renk değişikliğine uğrar.   genel kabul edilen kalite
11 Leke ve  oksidasyon sonrası renk değişimi doğal teak ağacının kaçınılmaz bu kusurları olabilmektedir. Teak ağacının bu doğal güzelliği uluslar arası tanınma ve kabul görmüştür.   müzakere ile kabul edilebilir kalite
12 Kireçli damar Ağacın üzerinde beyazımsı hatlar oluşabilir. Ama bu kireç görünümlü yapı ağaca herhangi bir sorun veya direncince azalma göstermez. CV-1, CV-2, CV-3, CV-4 = genel kabul edilen kaliteCV-6 = Genelde kabul edilmeyen kaliteCV-5 = müzakere ile kabul edilebilir kalite
13 Black Streak Or Oil Streak Ağacın üzerindeki siyahımsı hatlar oluşabilir. Ama bu yağ lekesi görünümlü yapı ağaca herhangi bir sorun veya direncince azalma göstermez.   BS-1, BS-2, BS-3 = genel kabul edilen kaliteBS-4, BS-5, BS-6 = müzakere ile kabul edilebilir kalite
14 Kabuk altı ağaç gövdesinin dış kısmı kabuğa yakın olan tarafı. Genelde rengi iç kısımlara göre farklı olur ve daha az dayanıklıdır.   Genelde kabul edilmeyen kalite
15 Kurt deliği bunlar ağaç üzerinde bulunan kurt delikleridir.   Genelde kabul edilmeyen kalite
16 Güneş çatlağı ağacın yüzeyinde olan çatlaktır. Bu sebepten dolayı ağacın içinden doğru gelen çatlak güneş çatlağı değildir.   Genelde kabul edilmeyen kalite
17 Hava çatlağı Bu çatlakta ağacın liflerinden kaynaklanan çatlaklardır..   Genelde kabul edilmeyen kalite
18 Arı deliği ağaçlardaki delikler XYLEUTES CERAMICA denilen arı türünün larva bırakmasından dolayı oluşan deliklerdir. Genelde kabul edilmeyen kalite
19 Chalk Pocket kerestede kireç tozu gibi katı maddelerin bulunduğu delikler. Genelde kabul edilmeyen kalite
20 Kalp çatlağı ağacın ortasından başlayıp dışına kadar uzanan çatlaklara kalp kırığı adı verilir.   Genelde kabul edilmeyen kalite
21 In-Bark geç gelişmeye bağlı olarak elyafın içinde gömülü olan kabuk kısmı.   Genelde kabul edilmeyen kalite

Ahşap Teak Deck Fiyatları 1.sınıf teak deck parkeler stoklarımızda mevcuttur.Ucuz Plantasyon teak ve uygun olarak 2. yada 3. sınıf teak deck parkeler içinde bizimle irtibata geçebilirsiniz.

2 thoughts on “Teak (Tik) Decking”

Comments are closed.