Merbau Decking

Dış mekan bahçe zemini ahşap

Merbau Ağacı

Merbau ağacı sertlik ve dayanım açısından tik,iroko,ipe gibi ağaçlar içerisinde en çok tercih edilenler arasındadır.Merbau kızıl rengi ile egzotik bir ortam oluşturur.Ürün anavatanı olan Endonezya’dan hazır deck tahtası veya kereste olarak gelmektedir.

BİLİMSEL ADI: Ints biuga / Intsia palembanica spp. ia

DİĞER ADLARI VE TÜRLERİ: Ipil, Kwila ,Lumpha ,Lumpho  ,Vesi

Kızıl renkli bir ağaçtır.Merbau taze iken kesilir.Sarımsı portakal rengi,kahverengine ya koyu kahve yada kırmızımsı kahve renlerine dönüşebilir.Renk açısından farklılığı ile göz kamaştırıcı görselliği vardır.Damarları ve dokusu kabadır. Düz ve birbirine geçmelidir.Budaklar yerine sarı gözenekler vardır.Cilalandığı zaman gözenekler altın rengini alır.Merbau,teak gibi dayanımı yüksektir.Kıyasla daha yoğun,sıkı ve serttir.Sadece kırmızı meşeden 3 kat daha serttir. %80 akçaağaçtan, %50 Wenge’den daha sert %78 santos Mahogany’den yumuşaktır.

UYGULAMA:Testere ile kesildiğinde ve yapıştırıldığında mattır, zor kesilir.Zımparalanarak bitirilir. Ticarette aranılan bir türdür. Rutubet ve neme karşı demir gibi dayanıklıdır.Hangi amaç ile kullanılacak ise ona uygun şekilde kesimi yapılır.

KULLANILDIĞI YERLER:Merbau ağacı birçok sektörde  kullanılır.En çok iç mekan masif parke,lamine olarak mobilya yapımında,doğramacılıkta,panel,kabin,dolap yapımında,müzik aletleri üretiminde kullanılır.Dış mekanda deck zemin ve cephe kaplaması olarak ülkemizde son yıllarda kullanımı artmıştır.Özellikle iç mekanda masif parke olarak hazır cilalı ve ham olarak satışı yapılmaktadır.Rengi dolayısı ile otel,restaurant ve lüks yerlerde tercih edilmektedir.Masif parke olarak üretilirken,fabrikada renk farklılıkları dolayısı ile light-medium-dark gibi çeşitli sınıflara ayrılır ve seçilerek paketlenir.

Deck tahtası zemin ve cephe kaplaması olarak uzun boy ölçüleri;

19*90*1500-3800 mm (kalınlık*en ve boylar)

19*140*1500-4000 mm (kalınlık*en ve boylar)

Dış mekanda zeminde kullanılacak ise mutlaka klipsli veya kavelalı bir şekilde uygulama yapılmalıdır.Deck klips çeşitlerine buradan bakabilirsiniz.Toptan ve perakende fiyatlarını öğrenmek için bize ulaşınız.

Detaylı Bilgi ve Fiyatlar için 0216 305 5990

 

 

Bir Cevap Yazın

You have to agree to the comment policy.